Matěj Drtina |

GM klubu Grim o postupu juniorů, posloupnosti či rekonstrukci plochy

„Je to každoročně podobná odpověď a doufám, že to bude takhle v pozitivních odpovědích pokračovat i nadále - uplynulou sezónu hodnotím kladně, a to z několika důvodů,“ říká na úvodu tradičního posezónního rozhovoru generální manažer Hvězdy Ing. Michael Grim.

O sportovní stránce uplynulé sezóny


Po sportovní stránce jsme v uplynulé sezóně dosáhli několika úspěchů v čele s postupem juniorů do vyšší soutěže - Ligy juniorů. Do čtvrtfinále play-off došli dorostenci i A-tým, přičemž v něm sehráli s favority soutěže statečné a vyrovnané série. Žákovské kategorie se v sezóně také neztratily, navíc několik našich týmů se jako bonus v průběhu sezóny nebo na jejím konci podívalo do zahraničí v rámci již tradičních turnajů v Švýcarsku, Švédsku či Itálii. Na zahraničních turnajích nás tyto týmy dobře reprezentovaly, včetně toho, že ročníky 2011 a 2012 své turnaje venku vyhrály, takže mají na co vzpomínat a navíc udělaly opravdu dobré jméno Hvězdě.


Jediná věc která nám po sportovní stránce nevyšla, bylo těžké rozlosování pro 9. třídu v závěrečné skupině o postup a následné nedosažení postupu do extraligy. Ač 9. třída vyhrála základní skupinu jasně o 13 bodů, tak následně byla přidělena do skupiny o postup k dalším dvěma silným soupeřům, na které bohužel nestačila. Musím uznat, že Písek i Říčany byly v závěrečných bojích o extraligu lepší a je to pro nás motivace ještě zvýšit úsilí a do extraligy 9. tříd se dostat sportovní cestou v nadcházející sezóně.


O důležitosti postupu do Ligy juniorů a posloupnosti


Jsem moc rád, že junioři do vyšší soutěže postoupili, a že tam je koncepce a návaznost z hlediska úrovně soutěží, že hráči se po konci v dorostu nemusí propadnout o jedno nebo dvě patra níže. Úroveň v Lize juniorů bude určitě dobrá, zřejmě ještě o něco vyšší než v Lize dorostu, už jenom proto, že se jedná o tříročníkovou soutěž. Bude tedy opravdu důležité, abychom se na soutěž dostatečně připravili. Zároveň navazujeme spolupráci se Slavií, kde již letos několik ex-hvězďáků pomohlo k slávistickému postupu do extraligy juniorů, a v této fungující spolupráci budeme dále pokračovat. Pokud někdo z hvězďáků má talent a schopnosti na to hrát extraligu juniorů či dorostu, tak bude uvolněný, aby se mohl dále rozvíjet v prostředí extraligového klubu.


Když to vezmu ze široka, tak Hvězda je braná jako středně velký klub který připravuje hráče do akademických, respektive extraligových týmů. Potřebujeme tedy mít návaznost tříd na sebe, protože od nejmenších kategorií do 8. třídy hrajeme srovnatelné soutěže jako ty největší české kluby a snažíme se v nich být rovnocenným soupeřem, ač se to samozřejmě trochu liší ročník od ročníku. Tím, že nám extraligové kluby již v 7. a 8. třídě vybírají naše nejlepší hráče a přetahují je do svých programů, je pro nás o to důležitější se dostat - sportovní cestou - do extraligy 9. tříd a mít tak ucelenou řadu od nejmenších kategorií až po juniory. Jsem přesvědčený, že patříme mezi 30 nejlepších klubů v republice, takže posloupnost by tam měla být. Beru to jako pozitivní výzvu, věřím, že toho dosáhneme. Měla by tomu pomoct i spolupráce s několika kluby v okolí hrající extraligu 9. tříd, kam by mohlo několik našich lepších hráčů ročníku 2010 chodit hrát na střídavý start, získávat zkušenosti s těžkými zápasy a být připraveni nám pomoct v závěrečné části sezóny postoupit do extraligy 9. tříd.


O ekonomické situaci klubu


Co se týká ekonomické a technické stránky klubu, tak je vše v nejlepším pořádku. Několik let jsme se připravovali na rekonstrukci ledové plochy, která odstartovala letos 1. dubna. Zatím probíhá vše dle plánu, ale ještě jsou před námi více než tři a půl měsíce stavebních prací. Věřím, že dostojíme tomu, že plocha bude opravená, kvalitní a v nových zámořských - užších - rozměrech, od čehož se budou odvíjet i menší změny našeho herního stylu pro další sezóny. Je to projekt finančně náročný, ale neměl by narušit ekonomickou stabilitu klubu, máme to finančně pokryté. Ještě čekáme a doufáme, že by nám mohlo úspěšně vyjít druhé kolo žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu, kam jsme podali žádost před několika týdny. Pokud by nám byla tato dotace přidělena, tak bychom mohli stavební práce v rámci rekonstrukce ještě rozšířit a zázemí dále zkvalitnit.


O nutnosti rekonstrukce ledové plochy


Plochu bylo nutné zrekonstruovat, protože tam byla více než 45 let - betonová konstrukce byla vystavena v roce 1977/78 a beton, trubky i celá skladba podloží už byla v dožilém stavu. Jedním z hlavních důvodů, proč se plocha zdeformovala a nedožila se dalších let, bylo to, že v původním záměru na konci 70. let se nedělala izolace do podloží a to, co nám mrazilo nahoru betonovou deskou, na které jsme bruslili, stejně tak mrazilo i dolů do podloží. Dříve se hrál hokej 8 měsíců v roce, takže během 4 měsíců přes léto, kdy byla betonová deska bez ledu, stačilo podloží rozmrznout a nedocházelo tak následné k deformaci plochy. Tím, že se z hokeje stal celoroční sport a my jsme v posledních letech používali ledovou plochu celoročně, tak postupně docházelo k čím dál tím většímu narušení betonové plochy, na kterou zespoda tlačilo neodizolované podloží.


Nyní, když jsme při rekonstrukci podloží odkryli, tak jsme zjistili, že je tvořené jen násypem ze škváry, v němž jsou vytvořené ledové hrudky, které tlačily na betonovou plochu. Aby se to neopakovalo, tak technologický postup při rekonstrukci je nyní takový, že nově bude podloží odizolované a zároveň bude vyhřívané zbytkovým teplem z kompresorů. Už by se tedy v budoucnu nemělo stát, že bude spodní část promrzat, a my tak budeme moci celoročně naši ledovou plochu bez problému využívat.


O probíhajícím přípravném období


Kromě toho, že jsme museli na jaře úspěšně dokončit sezónu 2023/24 a připravit se na rekonstrukci, tak jsme museli současně zajistit i sportovní stránku následujících měsíců, které absolvujeme bez vlastní ledové plochy. Jsme vyhlášení tím, že pro hráče z klubu se snažíme zajistit co nejlepší podmínky a chtěli jsme toho dostát. Zajistili jsme za dobrých finančních podmínek led v Praze na Kateřinkách, ve Strašnicích na Icerinku a ve Slaném. Chceme, aby hráči měli možnost kombinované letní přípravy a mohli se kvalitně připravit na novou sezónu. Současně se několik našich kategorií na přelomu března a dubna zúčastnilo vícedenních turnajů, včetně zahraničních.


Ohromnou výzvou je pro nás Liga juniorů, kde je stejně jako u dorostu opravdu důležité, aby hráči byli pravidelně na ledě. Jeden led v týdnu v průběhu přípravného období si vyžádal také A-tým. Snažili jsme se zajistit, aby se rekonstrukce dotkla sportovní stránky a přípravy našich hráčů co nejméně a hráči zároveň nebyli nuceni využívat různé drahé ne-klubové komerční tréninky a výběrové týmy.


O trenérském štábu


Chtěl bych trenérům na Hvězdě moc poděkovat. Už se tolik nevidí, aby trenéři na klubové úrovni tomu dávali tolik svého času, energie a schopností. Čím dál více hokejových trenérů klubovou úroveň vynechává a soustředí se ryze na svoje komerční či individuální trénování, a proto si naši trenéři zaslouží vyzdvihnout. Ke stálicím patří, a na velmi dobré úrovni pracují, trenéři v dorostu a juniorce, tj. Josef Reigl s Radkem Plechatým a Lukáš Nedvěd s Jiřím Katzem. Měli tam několik opravdu dalekých venkovních výjezdů, absolvují několik zápasů týdně a obětují tomu kus svého času. Nesmím opomenout žákovské trenéry, kteří také pracovali velice dobře, stejně tak se pracuje velmi dobře v nejmladších kategoriích v čele s další dlouhodobou stálicí, hlavním trenérem přípravky Petrem Polívkou. 


Složení trenérského štábu zůstává velmi podobné jako v uplynulé sezóně. Za zahraničním angažmá do Itálie odchází Honza Bárta, který na Hvězdě trénoval několik let, a kterému přeji ať se mu v novém působišti daří. Jsme rádi, že naši trenéři pravidelně dostávají možnost trénovat v zahraničí a poznat tak nové prostředí.