Hokej.cz / Helena Hegeďová |

Hokej.cz: Loňský ročník byl výjimečný, říká Reigl o dorostu. Cíl? Opět záchrana

Rozhovor s hlavním trenérem dorostu a šéftrenérem Josefem Reiglem pro portál hokej.cz: „Dorost je naše vizitka. Beru to jako pochvalu trenérů, kteří na Hvězdě pracují s mládeží.“

Ačkoli nejvyšší dorostenecká soutěž v loňské sezoně zeštíhlila rovnou o šest týmů, mladíci pražské Hvězdy svou příslušnost relativně s přehledem uhájili. A se stejným cílem půjdou svěřenci trenéra Josefa Reigla i do nového ročníku, kdy extraliga ztratí další čtyři příslušníky.

Hvězda dokonce bojovala i o play off, po základní části jí v západní skupině patřilo páté místo. V nadstavbě o svou pozici přišla a nakonec se musela vyhýbat baráži, i tak ale pro Pražany vyzněl celý ročník jednoznačně pozitivně.

Jak moc byla náročná sezona, ve které se hojně sestupovalo?
Náročný byl hlavně závěr. Do sezony jsme šli s tím, že se pokusíme skončit do osmého místa, což se nám povedlo. Z našeho pohledu měla sezona nadstandardní průběh. V závěru už hráči cítili, že se schyluje k play down, a bylo náročné je udržet, aby hráli to, co zvládají. Sezona byla fajn, ale závěr byl nervózní. Bylo cítit, že se hraje o bytí a nebytí.

Cítili jste tlak?
Neřekl bych, že to byl tlak, ale každý sám za sebe podvědomě cítil, že by bylo dobré soutěž udržet a předat ji dalším ročníkům. Nebyl to ale žádný vnější nebo klubový tlak. Šlo spíš o prestiž zvládnout vybojovat další rok v extralize.

Takže to takhle vnímali i hráči…
Snažili jsme se to z nich setřást, aby se soustředili a zvládli odehrát to, co umí. Snažili jsme se to hodit na naše trenérská bedra. Pokud se to povede, bude všechno v pořádku, pokud ne, tak je to na trenérech.

Ulevilo se vám po sezoně?
Musím říct, že ano. Byli jsme rádi, že jsme to zvládli. S trenéry jsme si sezonu užívali, věděli jsme, že máme charakterově výborný tým, který funguje. Kluci bojovali i v zápasech se silnými soupeři, takže jsme si to opravdu užívali až do play down. Tam to bylo pro všechny týmy a asi i trenéry náročné.

Co bylo v play down nejdůležitější?
Pro nás bylo důležité, že kluci vyhráli poslední dva zápasy před play down a začali si zase věřit. Viděli, že to, co v sezoně šlo, když měli dobrou vlnu, zase fungovalo. Obrovsky důležitý byl také první domácí zápas s Táborem, který byl vyrovnaný, rozhodovalo v něm několik málo momentů a my získali tři body. Možná bylo důležité i utkání v Havlíčkově Brodě, které z naší strany nebylo dobré. Prohráli jsme velkým rozdílem a kluci zjistili, že budou muset odehrát každé střídání naplno. Nejdůležitější byla tedy pokora a dobrý vstup do play down.

Osobně jste asi spokojený s tím, jak se hráči v průběhu sezony prezentovali.
Měli jsme sezonu rozdělenou na dvě části. Odehráli jsme dobrou základní část a bylo vidět, že kluci se vezou na pozitivní vlně. Dařilo se, šlo jim všechno a možná ještě i něco navíc. V nadstavbové části jsme se naopak dostali spíše do negativního období. Přestalo se dařit, nevycházely věci, které nám předtím šly. Za mě bylo hrozně důležité, že se to v závěru zase otočilo a výkony se zvedly. Byla to ale další cenná zkušenost. Je zapotřebí věřit a zbytečně nepanikařit. Snažili jsme se to udržet v hlavách a myslím si, že tato sezona pro nás byla nadstandardní a velmi dobrá.

V další sezoně tím pádem pokračujete mezi českou elitou. Co očekáváte?
Vždycky čekám na přátelská utkání, kdy se začne ukazovat, jak na tom jednotlivé týmy jsou. Posouvají se ročníky a týmy se obměňují. Některé hrály v minulé sezoně více na hráče druhého ročníku, jiné to měly promíchané. Tohle začne krystalizovat až před sezonou. Samozřejmě ale víme, že kluby, které hrají seniorskou extraligu, mají širokou základnu a dobré jméno. Je pro ně tedy jednodušší sehnat hráče na nový ročník. Systém nám ale umožňuje do konce října ladit tým. Myslím si, že pro nás začne ta pravá sezona od listopadu, kdy se soutěž rozděluje a bude se hrát po celé republice. Myslím si, že je to tak spravedlivější, protože si všechny týmy zahrají proti sobě, z čehož se potom bohužel oddělí sestupující. Budeme se s tím zase snažit poprat nejlépe, jak budeme umět.

Jak aktuálně vypadá váš tým?
Z loňska jsme měli sedm hráčů, kteří byli v dorostu prvoročáci, a nyní s námi pokračují. Přišli nám kmenoví hráči ročníku 2007 a hlásili se nám i hráči z Prahy a okolí, kteří by chtěli zkusit extraligu. Vybírali jsme a aktuálně jsme na počtu dvaceti hráčů a tří brankářů s tím, že se nám budou hlásit ještě kluci, kteří se nedostali do konkurenčních týmů. V srpnu tedy budeme ještě moct z dalších hráčů vybírat takový tým, který by se nám nejvíc líbil. Základní jádro ale máme z hráčů, kteří už s námi jednu sezonu strávili.

Jak se na sezonu připravujete?
Máme tu obrovskou výhodu, že máme led celoročně, což v dnešní době není úplně standardní. Od dubna do června jsme měli kombinovanou přípravu, dorostenci konkrétně šestkrát týdně – tři tréninky ledě, tři tréninky mimo led. Měli jsme možnost hráče vidět na ledě, hráči ročníku 2007 měli možnost zjistit, jak vypadá trénink a nasazení o stupeň výš. Aktuálně mají hráči do 27. července volno, potom už začínáme další dvoufázovou přípravu, čekají nás přátelské zápasy a turnaj v Přerově. Tohle je náš program až do 15. září, kdy vyrážíme k prvnímu extraligovému zápasu tradičně do Plzně.

Je pro vás jako pro trenéra výhoda, že můžete vidět hráče na ledě už takhle brzy?
Já myslím, že je to obrovská výhoda. Navíc někteří hráči vypadají i na tréninku jinak než potom v zápase, takže my jsme si zvládli zahrát i tři přátelská utkání, v kterých jsme mohli hráče vidět. V trénincích jsme se potom navíc mohli zaměřit na věci, na kterých bude podle těchto zápasů třeba zapracovat. Konkrétně to bylo bránění a vnímání předbrankového prostoru. Chtěli jsme, aby hráči už v tomto stádiu přípravy začali přemýšlet nad tím, co po nich budeme chtít. Oproti týmům, které se na led nedostaly, je to podle mě velká výhoda. Nechci říkat, že máme dva měsíce náskok, ale už jsme od hráčů mohli získat nějaké informace navíc.

Jaký bude váš cíl v další sezoně?
Bude to stoprocentně udržení soutěže. V první části budeme spíš získávat zkušenosti, nabírat herní praxi a vylepšovat styl. Ve druhé části bychom chtěli ukázat, že máme kvalitu na to, abychom extraligu pro další rok udrželi. Stejně na tom ale budou i další týmy, takže věřím, že budou k vidění dobré zápasy. To bude pro kluky nejdůležitější, aby si zahráli vyrovnaná a kvalitní utkání. Našim cílem tedy jednoznačně bude poprat se o udržení extraligy pro další rok.

Na Hvězdě nejste jen trenérem dorostu, ale také šéftrenérem mládeže. Co říkáte na výstupy jednotlivých kategorií?
Já si myslím, že dorost je naše vizitka. Beru to jako pochvalu trenérů, kteří na Hvězdě pracují s mládeží a dodávají do dorostu hráče, kteří jsou schopni zařadit se a fungovat v extralize. Loni jsme z dvaceti kluků měli kolem čtrnácti, kteří byli kmenovými hráči Hvězdy, a dva, jež byli v režimu hostování, ale hráli u nás už delší dobu. Loňský ročník byl v tomhle výjimečný. Myslím si, že týmy Hvězdy jenom ukazují, že trenéři mládeže zvládají pracovat na dobré úrovni a funguje to.

Autor článku: Helena Hegeďová / hokej.cz
Foto Ronald Hansel, Juniorský hokej