Hokej.cz / Martin Voltr |

Hokej.cz: Nedvěd o postupu Hvězdy: Trvalo nám to... Favority chceme trápit, hlavní je srdce

Rozhovor s hlavním trenérem juniorů Lukášem Nedvědem pro portál hokej.cz: „Hrozně dlouho jsme chtěli postoupit a trvalo nám to. Doufám, že v lize juniorů naplníme naše očekávání a budeme hrát dobrý hokej.“

Roky se pražská Hvězda snažila vybojovat postup do druhé nejvyšší juniorské soutěže, roky marně. Až letos se to mužstvu pod vedením hlavního trenéra Lukáše Nedvěda podařilo. A když si vezme inspiraci od Třemošné, v Lize juniorů nemusí hrát druhé housle.

Mladí Hvězďáci prožili v regionální lize vynikající sezonu, byť třeba ne úplně bezchybnou. V základní skupině předčili o bod úhlavního rivala z Kobry, ale v nadstavbě už si vzájemné bitvy nezopakovali. Zatímco Kobra z druhé skupiny nepostoupila, Hvězda to zvládla s náskokem šesti bodů na druhé Letňany a třetí karlovarské béčko.

Pane trenére, jakou máte radost, že jste Ligu juniorů konečně dobyli?
Obrovskou. Hrozně dlouho jsme chtěli postoupit a trvalo nám to. Doufám, že v lize naplníme naše očekávání a budeme hrát dobrý hokej.

V minulých letech se vám nezadařilo i kvůli faktorům, které jste moc nemohli ovlivnit...
Bylo jich strašně moc. Když proběhla reorganizace soutěží, vypadli jsme tím stylem, že se tři zápasy před koncem rozhodlo o dělení týmů. My jsme měli všechny starší hráče v jiných soutěžích a nehráli v plném složení. Kromě toho byly covidy a minulý rok nám taky k postupu chyběl kousek, hráli jsme s Třemošnou, která byla výborná a zasloužila si to. Letos to naštěstí vyšlo.

Třemošná pak hrála v lize výborně, o to víc vás to mohlo mrzet.
My doufáme, že ji budeme následovat. Já osobně si myslím, že v regionální lize je spousta kvalitních týmů, které by si taky zasloužily Ligu juniorů hrát. Pak je tam velký počet méně kvalitních, přece jenom je to soutěž se sedmdesáti týmy a ta pyramida není úplně pyramidou. Jsem rád, že letos padl postup na nás, protože ten ročník byl zase těžký. Nakonec sice postoupilo víc týmů, ale i když jsme v nadstavbě do posledního kola neprohráli, měli jsme proti sobě zase řadu silných soupeřů.

Cítili jste, že i kdyby svaz nerozhodl o benevolentnějším klíči, tak byste taky postoupili?
Upřímně, na začátku sezony jsme zase tak našlápnuto neměli. Spoustu hráči jsme měli na zkoušku v Lize juniorů, pak se nám postupně vraceli a tvořil se tým. V průběhu základní části jsme měli pár výpadků i menší problém s morálkou a koncentrací, ale jakmile jsme šli do nadstavby, strašně se to zlomilo. Kluci vytvořili neskutečnou partu a všichni táhli za jeden provaz. To bylo úplně neuvěřitelné. Na téhle vlně si myslím, že bychom šanci měli. Ale jak říkám, byla tam spousta kvalitních soupeřů. Dva zápasy před koncem ještě nebylo nic rozhodnuté, mohli jsme dostat dva špatné góly od Letňan a všechno by bylo úplně jinak. Cítili jsme tlak, že jsme favorité, a nebylo to vůbec jasné.

V základní skupině jste velmi vyrovnaně soupeřili s Kobrou, postoupili jste oba, ale v nadstavbě jste se paradoxně nepotkali. Nebyli jste za to i malinko rádi?
Rivalitu s Kobrou máme obrovskou, takže jsme defakto byli rádi, že to takhle dopadlo. Na Kobře je i menší led, na kterém domácí umí a nám úplně nesvědčí. Vždycky to byly boje na krev a zrovna na Kobře jsme neudrželi nervy a byli hodně vylučovaní. Jsme rádi, že jsme se těmhle zápasům vyhli, ale zase nastoupily Letňany, které byly výborné. Karlovy Vary taky.

Postup jste si – stejně jako jiné kluby – přáli díky lepší návaznosti pro hráče, kteří už od vás nemusejí odcházet, viďte?
Je to super, takhle by si to přál každý. Jak jsem říkal: Myslím si, že by si to zasloužilo víc týmů. Když si vezmu, že některé hrají Chance ligu a v juniorech jen regionální ligu, tak mi to nedává smysl. Jsme hrozně rádi, že kluci z dorostu teď nebudou nikam odcházet. Poslední dva roky jsme defakto skládali tým až v září, kdy se kluci vraceli z různých zkoušek.

A s jakými ambicemi do ligy půjdete?
Já bych byl strašně rád, kdyby nám kostra týmu zůstala. Uvidíme, kdo se k nám přihlásí a vybojuje si u nás místo. Ambice ale vždycky musí být ty nejvyšší. Určitě chceme hrát kvalitní zápasy, podobně jako Třemošná potrápit nejtěžší soupeře a když se to podaří, chceme hrát play off. Pak se uvidí.

Bude to ale přece jen o stupeň těžší. Určitě už jste si kvalitu druhé nejvyšší soutěže nakoukal u dorostu.
To rozhodně bude. Já se na Hvězdě pohybuju už delší dobu, takže soupeře nějakým způsobem znám. Týmy jako Kladno, Písek nebo právě Třemošná budou kvalitní, ale moc se na zápasy proti nim těšíme, protože to je pro nás výzva.

Potkáte i hráče, kteří by mohli hrát juniorskou extraligu, ale z určitých důvodů ji nehrají, nebo kteří mají zkušenost z první ligy dospělých...
Už dřív se nám stávalo, že když jsme třeba hráli v Kadani, hráli proti nám hráči z Chance ligy. Nebo v Ústí: Gottfried, Harkabus... Měli nálepky Chance liga, což vás taky zaskočí. Určitě to byli kvalitní hráči, ale už jsme takové zápasy hráli a myslím si, že my jich máme taky dost kvalitních. Musím říct, že letos jsme měli obrovské srdce, a doufám, že ho budeme mít i příští rok. To je strašně důležité. Můžete mít třeba hráče z vyšší soutěže, kteří ale mají tendenci nehrát úplně naplno. Pro nás bylo nejtěžší, aby si v září nebo říjnu srovnali v hlavách, že jsou na Hvězdě a musí hrát naplno. Měli očekávání, že budou hrát někde jinde, ale teď se museli sžít s tou rolí, že tady musí být tahouni a jít příkladem. Trvalo to dlouho, ale povedlo se.

Četl jsem, že budete spolupracovat se Slavií. Potěšilo vás, že vybojovala návrat do juniorské extraligy? Kdo se nedostane do jejího kádru, mohl by jít k vám?
Takovou informaci mám, ale jak říkám, chci udržet jádro našeho týmu. Když budou chtít jít po domluvě týmů takoví hráči k nám, budou odvádět kvalitní výkony a hrát za nás srdcem, tak budeme rádi, že nás posílí.

Na Hvězdě ještě toužíte vybojovat extraligu devátých tříd. Dovedu si představit, že vám teď extraligové kluby lanaří hráče v sedmé či osmé třídě, a vy je pak v dorostu a juniorech musíte zase shánět.
Je to tak, já jsem i u deváté třídy, takže s tím mám taky zkušenost. Je strašná škoda, že jsme nepostoupili. Nestěžujeme si na to, ale rozlosování bylo takové, že z druhé nadstavbové skupiny postoupil Slaný, který jsme čtyřikrát z pěti zápasů porazili, a my jsme měli obrovsky těžkou skupinu s Říčany a Pískem, které šly přes nás. Myslím si, že bychom si to zasloužili právě kvůli té návaznosti. V tomhle teď ale odvádí skvělou práci pan Grim (generální manažer), který navazuje spolupráci s týmy z extraligy, kam by chtěl posouvat naše hráče, aby si to zkusili. To je pro ně super cesta.

V závěru ročníku byste je chtěli stáhnout k sobě, aby vám pomohli vybojovat postup?
Mělo by to tak být, ale uvidíme, je to i na domluvě s ostatními týmy.


Autor článku - Martin Voltr / hokej.cz