Matěj Drtina |

Dorost vstoupil do ligy - po slušném začátku přišel bodový utrum

Dorostenci za sebou mají úvodní vstupní část sezóny a dojmy z ní mohou být smíšené. Po povedené přípravě se Hvězdě vydařil i vstup do Ligy dorostu, ovšem poté přišly tři porážky na venkovním ledě v řadě. Tým má tak během právě probíhající reprezentační pauzy za úkol dostat se do lepšího rozpoložení a vrátit se pokud možno zpět do první poloviny tabulky.

Tým dorostu začal novou sezónu již na konci července, a to s výrazně obměněným kádrem - jednak díky řadě nově příchozích „prvoročáků“ z ročníku 2008, druhak také díky odchodům několika hráčů hrajících za loňské extraligové mužstvo Hvězdy, kteří letos mohli plnit roli lídrů týmu, ale vzhledem k sestupu Hvězdy do Ligy dorostu se rozhodli přesunout do extraligových celků (namátkou Matěj Doležel do Mladé Boleslavi, Dominik Holas do Jihlavy či Marek Štefík do Rytířů Kladno). 


„Před sezónou jsme se dostali do nové situace. Odešlo velké množství hráčů  (4 hráči + 2 brankáři ročníku 2007 a 3 hráči ročníku 2008) do extraligy dorostu, což je fajn, že je o hráče Hvězdy zájem, ale do skladby týmu to byl velký zásah. V srpnu nicméně hráči pracovali poctivě a přátelská utkání odehráli ve slušném tempu s dobrými výsledky,“ hodnotil přípravu trenér dorostu Josef Reigl. Výkony a výsledky v přípravném období tak přinesly solidní vyhlídky do Ligy dorostu, neboť ze 7 přípravných duelů jich Hvězda vyhrála hned 6 (dvakrát nad Pískem a jednou nad Kobrou, Ústím, Neratovicemi a extraligovou Spartou).


Před sezónou se vzhledem k zúžení extraligy předpokládalo, že by Liga dorostu měla narůst na kvalitě, a tyto předpoklady se zatím potvrzují. „Před sezónou jsem nedovedl odhadnout úroveň soupeřů, ale po několika prvních kolech je zřejmé, že Liga dorostu je na velmi dobré úrovni, a je českou specialitou, že nižší soutěž má méně účastníků než nejvyšší liga,“ komentoval úroveň soutěže trenér Reigl. Formát soutěže je takový, že 16 týmů je rozděleno do dvou skupin, ve kterých se každý s každým utká čtyřkolově. K tomu celky sehrají i jeden duel proti soupeřům z druhé skupiny, takže v základní části, která končí 10. března, absolvují 36 kol. V hvězďácké skupině Západ se nachází Chomutov, Sokolov, Karlovy Vary “B”, Písek, Ústí nad Labem, Kobra a Pilsen Wolves. Ve skupině Východ pak Šumperk, Havlíčkův Brod, Vsetín, Technika Brno, Polsko U17, Břeclav, Chrudim a Třebíč. Do play-off postupuje osm celků, tedy první čtyři z každé skupiny. 


Vstup do soutěže se dal z hvězďáckého pohledu určitě označit za povedený - v prvním kole porazila Hvězda v derby Kobru 3:0, následně padla na ledě favorizovaného Chomutova těsně 2:1 a pak dvakrát nadělila 8 branek (nejprve 8:1 výhra nad Pilsen Wolves, poté 8:1 nad Sokolovem). Na konci září se ovšem bodový přísun zadrhl, a to po sérii třech proher na ledě soupeřů (jmenovitě Karlovy Vary “B”, Havlíčkův Brod a Chrudim). Díky reprezentační pauze nyní čeká Hvězdu téměř dvoutýdenní zápasové volno, další mač je na plánu až 20. října doma proti Písku. Po 7 odehraných utkáních má nyní Hvězda bilanci 3 výhry - 4 porážky a s 9 body ji patří 5. pozice v osmičlenné skupině Západ.


Z individuálního hlediska zatím vyniká čtveřice hvězďáků - v TOP10 produktivity Ligy dorostu se nachází hned tři hráči Hvězdy: na čele bodování soutěže je útočník Ondřej Kadlec (10+3 v 7 duelech), na třetím místě Jonáš Cvikl (5+4 a 7 duelech) a těsně za ním také David Dostál (1+7 v 5 duelech). Třetím nejproduktivnějším obráncem soutěže je momentálně hvězďák Filip Houdek (2+4 v 7 utkáních), velmi dobrá čísla mají také oba brankáři - Daniela Nováková má průměr 2.32 (258 minut) a Jan Bouška má průměr 2.01 (119 minut)


A jak vnímá vstup do soutěže hedkouč Josef Reigl? „Začátek soutěže jsme měli slušný, ale aktuálně nejsme po sérii třech proher venku v dobrém rozpoložení. Potřebujeme zlepšit zejména obrannou činnost, disciplínu a celkově výkony při venkovních utkáních. Za přednosti našeho týmu naopak považuji bojovnost, ofenzivní hru, přesilové hry a utkání na domácím ledě. Věřím, že tým má sílu na to být ve vrchní čtyřce naší skupiny, tedy příčkách zajišťujících účast v play-off.“


Foto: FB Pirátské naděje (Kateřina Kundertová)