Matěj Drtina |

Stříbrný trip 5. třídy do italského Eppanu

O víkendu 26.-27. srpna se hvězďácký ročník 2013 zúčastnil mezinárodního turnaje v severoitalském Eppanu. A jednalo se o akci mimořádně vydařenou, neboť si z ní páťáci odvezli stříbrné medaile za skvělé 2. místo a samozřejmě také spoustu zážitků a cenné zkušenosti.

16 týmů z 5 zemí (Itálie, Německo, Švýcarsko, Rakousko a Česko) a mezi nimi známé evropské hokejové značky jako HC Davos, Red Bull Salzburg, Steel Wings Linz či KAC Klagenfurt se utkalo o posledním srpnovém víkendu v severoitalském Eppanu o pohár pro vítěze Piratencupu 2023. Přestože v ligové soutěži již hraje 5. třída utkání na velké hřiště, tak tento turnaj se hrál formou minihokeje 3 na 3, takže program odsýpal a týmy měly možnost sehrát 4 až 6 utkání denně. Šestnáctka týmů bylo rozdělena do dvou skupin po osmi, přičemž první čtyři ze skupiny postupovaly do play-off, zbytek hrál o umístění.

Páťáci odjeli směr Itálie již v pátek 25. srpna ráno a po příjezdu do Bolzana se tak stihli po ubytování ještě zrelaxovat v bazénu a připravit na náročný turnaj. Vstup do Piratencupu se hvězďákům povedl náramně, když postupně porazili německý Augsburg (8:7), švýcarský Urdorf (11:3), rakouský Klagenfurt (7:3) a italskou dvojici Asiago (19:1) a Juniorsteams (12:2). Až v posledním sobotním utkání Hvězda padla, když severoitalskému Pustertalu podlehla 3:6. Přesto měla Hvězda jistotu prvního místa ve skupině a dobrou výchozí pozici do play-off, což potvrdila nedělní ranní výhrou nad rakouským Feldkirchem (5:2) zakončujícím základní část. 

Zbytek neděle byl ve znamení napínavých play-off bitev, které byly v případě Hvězdy opravdu pikantní. Ve čtvrtfinále hvězďáci vyřadili domácí Eppan po výhře 3:0. Semifinálová bitva proti rakouskému Klagenfurtu musela být rozhodnuta až samostatnými nájezdy, po nichž se díky výhře 3:2 po s.n. radovala z postupu do finále Hvězda. V něm ji čekal Pustertal, tedy jediný tým, jenž dokázal Hvězdu v turnaji porazit. A odveta bohužel skončila také hvězďáckou prohrou, tentokrát těsně 2:3. Tým Hvězdy ovšem nemusel věšet hlavy, neboť v silné konkurenci a v náročném programu předváděl skvělou bojovnost, fantastické výkony a nakonec si došel s bilancí 8 výher - 2 porážky pro krásné stříbrné medaile.  

A jak hodnotí turnaj trenér 5. třídy Jan Bárta? „Hned od prvního momentu jsem byl mile překvapený z organizace a podmínek, které na turnaji panovaly - byla připravena fanzóna před stadionem s občerstvením a DJem a bylo to fajn jak pro kluky tak pro rodiče. Pro kluky to bylo zřejmě poslední setkání se soutěžním minihokejem. Začátek pro ně byl trochu těžší, protože lehce oprašovali minihokej v hlavě a zvykali si na částečně specifická pravidla turnaje. Brzy si na to ale zvykli a výkony šly nahoru. Druhý den se kluci obzvláště semknuli a hráli jako jeden tým. S druhým trenérem Honzou Boudou jsme oceňovali, že zápasy mohl rozhodnout kdokoliv, bylo jedno jestli byla na ledě první nebo čtvrtá lajna. Bohužel ten konec nedopadl tak jak jsme si přáli, scházel opravdu jen kousek, ale kluci nechali na ledě všechno. Bojovali na 120 procent, nemohli jsme jim nic vytknout. A nakonec i ty slzičky krátce po finálové prohře přešly, druhé místo kluci oslavili a celkově si to moc užili.“

Další z hvězďáckých kategorií má za sebou po všech stránkách vydařený hokejový trip do zahraničí. Děkujeme 5. třídě Hvězdy za perfektní reprezentaci klubu v cizině!