Matěj Drtina |

Švédsko a první místo v tabulce - vydařený úvod sezóny pro 9. třídu

Na povedený zahraniční hokejový trip do Švédska navázala 9. třída Hvězdy úspěšným vstupem do ligy, když z úvodních 9 duelů vybojovala 8 výher a zaslouženě je tak na čele tabulky. Vydařený úvod sezóny deváťáků komentují trenér Lukáš Nedvěd a obránce Kryštof Preisler.

Ročník 2009 zažil letos na jaře změnu hlavního trenéra - po dvou letech pod vedením šéftrenéra Josefa Reigla převzal pozici hedkouče u tohoto ročníku Lukáš Nedvěd. „Přebíral jsem ty kluky s tím, že většinu jsem znal, takže v tom to pro mě žádná velká novinka nebyla. Před sezónou jsme oslabili o dva silné hráče - odešel Šimon Richter a do zámoří Max Vohralík, což byla velká ztráta. Poprali jsme se s tím ale dobře a příprava byla kvalitní,“ popisuje přípravné období hlavní trenér deváťáků Lukáš Nedvěd. 


Na přelomu srpna a září se vydali deváťáci na zahraniční hokejový trip do švédského Stockholmu, kde se zúčastnili 4-denního turnaje Sweden Hockey Trophy. Hvězda nakonec v hlavním švédském městě i přes nepříliš vydařený vstup do turnaje vybojovala solidní 5. místo v 8-členném startovním poli, přičemž si v závěrečných bojích o umístění připsala i cenné skalpy slavného MODO a AIK Stockholm. „Každý výjezd do zahraničí je pro mě vždy velkým zážitkem. Narazili jsme na opravdu silné soupeře a jako tým jsme hráli dobře. I mimo hokeje to bylo s klukama super, velkým zážitkem bylo koupání v moři,“ vzpomíná na turnaj obránce 9. třídy Kryštof Preisler. 


A jak hodnotil zahraniční zkušenost trenér Nedvěd? „Když jsme na turnaj přijeli, tak nám říkali, že se tam skoro nehraje do těla. Byl jsem proto po prvních zápasech překvapený, že nás soupeři brutálně řezali a zároveň skvěle bruslili. Po prvních dvou zápasech jsme se ale adaptovali, srovnali, začali táhnout za jeden provaz a nakonec to byl vydařený turnaj.“


Na co se nyní trenéři deváťáků při rozvoji svých svěřenců zaměřují nejvíce? „Rozvíjíme samozřejmě dál dovednosti a snažíme se pracovat už trochu více i na taktických věcech. Některým hráčům to dělá trochu problémy, ale od toho jsme jako trenéři tady, abychom hráče učili, oni se mohli poučit z vlastních chyb a dál se tak posouvali. Co nás trápí jsou některé věci ohledně charakteru a přístupu - hledání chyb všude jinde a nenesení zodpovědnosti za svá rozhodnutí a chyby. Musíme se naučit odevzdat stoprocentní výkon sám za sebe - z toho se dá pak tvořit kvalitní týmový výkon a pomůže to hráčům nejen v hokeji, ale i v životě. Individuálně jsou každopádně kluci šikovní, teď se jen naučit táhnout za jeden provaz - jako tomu bylo například na turnaji ve Švédsku.“


Loni 9. třídě Hvězdy (ročníku 2008) těsně unikl postup do nově vzniklé Extraligy 9. tříd, takže letos hrají naši deváťáci Ligu 9. tříd. V ní (respektive příslušné skupině č. 3) se zatím Hvězdě daří, když vyhrála 8 z 9 dosavadních duelů a patří jí tak první příčka v tabulce. K vidění je přitom i relativně dost utkání končících vyšším brankovým rozdílem. „Trochu mě mrzí, že nehrajeme více utkání s kvalitními soupeři - zápasy jako jsme hráli například ve Švédsku. Neříkám, že hrajeme špatné zápasy, ale ve většině jsme o hodně lepší, ač i v naší skupině jsou kvalitní soupeři jako Letňany, Kobra a Slaný, které nás naposledy porazilo. Pro devítku, stejně jako například pro naše juniory, by se každopádně slušelo hrát více vyrovnaných zápasů, ale holt to je nastavené takhle,“ komentuje situaci Lukáš Nedvěd.


Na čele není 9. třída Hvězdy jen v týmovém pořadí, ale i v individuálních statistikách. Brankářům vévodí duo Stella Gabrielová (4 zápasy - 176 odchytaných minut - průměr 2.04) - která navíc byla nominována do nově vznikající dívčí reprezentace U16 - a Jan Vejvalka (6 zápasů - 332 minut - průměr 2.52). Lídrem produktivity příslušné skupiny Ligy 9. tříd pak je hvězďák Marek Šlechta s bilancí 33 bodů (20+13) v 9 odehraných utkáních, a průměr více než 2 kanadských bodů na zápas drží také útočník Vít Hlávka (9 zápasů - 22 bodů).


Obránce hvězďáckého ročníku 2009 Kryštof Preisler navíc (jako zatím jediný z týmu) nakoukl také do ligového dorostu Hvězdy, za nějž nastoupil při nedávné výhře 3:1 nad Pískem. „Už loni jsem občas nastupoval o třídu výše. Zpočátku jsem byl sice nervózní, ale postupně moje nervozita ustoupila. Hokej ve vyšších kategoriích je mnohem rychlejší a hokejově vyspělejší. Mezi staršími kluky se každopádně cítím dobře, snažili se mě podpořit, což jsem dost ocenil,“ říká Kryštof Preisler. „Hlavním cílem sezóny je postoupit ze skupiny do nadstavby a pak se pokusit dostat co nejdál. Zatím jsme na prvním místě, což jsem rád, ale mrzí mě jediná prohra se Slaným,“ vrací se Preisler zpět k 9. třídě. Jeho cíl se tak shoduje s cílem hedkouče deváťáků Lukáše Nedvěda, jenž jasně proklamuje: „Chceme hrát nahoře a pokusit se postoupit do extraligy.“